MALAIZIJA: Cilvēki, jūs esat lieliski!

Šobrīd esam Francijā, Burnand ciematā. Te mēs strādājam kā brīvprātīgie pilī – viesnīcā. Šo darbu atradām ar Workaway vietnes palīdzību, un šis mums jau ir otrais šāda veida darbs. Savukārt, mūsu pirmais Workaway darbs bija Malaizijā, Langkawi salā. Tur mēs ieradāmies aprīlī, un nedaudz vairāk kā 2 mēnešus strādājām saimniecībā un uz kruīza kuģa.

Tā kā tas bija pirmais šāda veida darbs, tad, pirms ierasties tur, bijām nedaudz uztraukušies – kā mums tur patiks, kādi būs cilvēki utt.. Taču uztraukums bija nepamatots. Jau pirmajās dažās stundās sapratām, ka būs ļoti forši! Vismaz foršo cilvēku dēļ noteikti.

Un tieši par šiem foršajiem cilvēkiem es gribu jums pastāstīt.

Jau pirmajā dienā iepazinām cilvēkus, kuru ceļojuma stāsts ir ļoti līdzīgs mūsējam. Pāris no Lielbritānijas – Luiss (26 gadi) un Ana (32), jā, ar vienu „n”!. Luiss dzimis Lielbritānjā, bet Ana tur dzīvojusi pēdējos 10 gadus, dzimusi Maķedonijā. Abi savu ilgtermiņa ceļojumu sāka oktobrī. Tāpat kā mēs. Un pirmā valsts, uz kurieni oktobrī viņi devās, bija Indija. Tur viņi ceļoja līdz martam, tieši tāpat kā mēs – 5 mēnešus. Un tad devās uz Malaiziju! Un atkal man jāsaka – tieši tāpat kā mēs! Malaizijā viņi palika aptuveni 3 mēnešus, gandrīz visus no šiem trim mēnešiem strādājot tur pat kur mēs. Pēc Malaizijas viņi devās uz Taizemi. Arī Luiss un Ana ir taupīgi ceļotāji – nakšņo lētās viesnīcās, darbojas Workaway projektos. Grib doties uz Jaunzēlandi strādāt, lai pēc tam atkal ceļotu. Dalījāmies ar iespaidiem un brīnījāmies, cik ļoti daudz mums kopīga! Tiesa, lielākā atšķirība bija tāda, ka Indiju mēs apceļojām ar velosipēdiem, bet Ana un Luiss – ar vilcieniem, autobusiem un iznomātiem motorolleriem.

Kā nākamo cilvēku gribu pieminēt mūsu pašu „priekšnieci” Evu. Evai pieder divas kruīza jahtas, un viņas jahtas Langkawi ir vienas no pieprasītākajām. Aktīvajā tūrisma sezonā Evai dienā var būt līdz pat trijiem, četriem kruīziem! Vēl Evai pieder saimniecība, bet tā pašlaik ir attīstības stadijā. Ar laiku Eva to grib attīstīt tā, lai liela daļa produktu kruīziem nāktu tieši no saimniecīcas – ekoloģiski un veselīgi!

Eva ir no Vācijas. Malaizijā viņa nonāca aptuveni pirms 10 gadiem, kopā ar vīru un… savu jahtu! Eva un viņas vīrs ar jahtu apbrauca apkārt teju visai pasaulei! Kad viņi iebrauca Langkawi salā, viņi neplānoja tur palikt ilgi – tikai papildināt savus krājumus un doties tālāk. Taču abi divi šo salu tik ļoti iemīlēja, ko nolēma tur palikt uz dzīvi. Tā, abi divi ar laiku veiksmīgi izveidoja savu biznesu, sāka pelnīt naudu, un dzīvo Langkawi vēl šobrīd! Lūk, tā!

Evai darbos palīdz Gitti, Bonds un Džerijs. Gitti un Bondu Eva satika turpat, Langkawi, kādā ballītē. Viņi ir vīrs un sieva. Interesanti ir tas, ka Gitti arī ir vāciete un ir aptuveni Evas vecumā. Savukārt, Bonds ir malajietis. Bonds gan nav viņa īstais vārds, taču tā visi viņu pazīst jau vairākus desmitus gadu.

Gitti un Bonda stāsts arī ir ļoti interesants. Gitti un Bonds satika viens otru Vācijā pirms vairāk nekā 30 gadiem. Ko malajiešu džeks darīja Vācijā? Ceļoja. Bonds izdomāja, ka varētu apceļot Eiropu ar auto stopiem, un tieši tā viņš arī izdarīja. Naudu iztikšanai pelnīja, ielās spēlējot ģitāru. Viņš spēlē un dzied ĻOTI labi!

Abi divi kopdzīvi uzsāka Eiropā, bet apprecējās Malaizijā un pārcēlās dzīvot tur. Sākumā dzīvoja Johor Bahru, kas atrodas tieši pie Singapūras robežas. Gitti strādāja Singapūrā par pirmsskolas skolotāju vācu skolā, kurā mācījās arī viņas meita. Tā bija apzināta izvēle, strādāt tieši tur, jo tas ļāva meitenei bez maksas mācīties labā vācu nevis musulmaņu skolā.

Džerijs, kas arī palīdz Evai, manuprāt, ir “baigais eksemplārs”. Labā nozīmē. Viņa ceļojuma stāsti patiesi iedvesmo un liek izbrīnā bolīt acis. Ne tik sen šis 72 gadus vecais kungs ar vinsērfingu aizbraucis no Singapūras līdz Indonēzijai. Pirms tam ar motociklu apceļojis Indiju un no Indijas devies līdz Langkawi salai. Ar jahtu apceļojis visu pasauli, bet ceļā prom no mājām bijis visu savu dzīvi, strādājot un dzīvojot visās pasaules malās.

Jau pirmajā dienā satikām arī puisi no Kanādas, Oriju. Izvairoties no aukstuma Kanādā, viņš devies uz silto Malaiziju, lai tur dzīvotu un strādātu kā freelance projektu vadītājs. Tā teikt, pats sev ir priekšnieks. Pats atrod klientus (uzņēmumus dažādās pasaules vietās) un pats arī risina viņu darba uzdevumus, papildus piesaistot nepieciešamos speciālistus. Mūsu domas sakrīt – kāpēc sēdēt uz vietas, ja šobrīd, interneta laikmetā, vari braukt, kur vien vēlies un strādāt no jebkuras vietas!? Orijs dzīvoja tajā pašā saimniecībā kur mēs. Un papildus savam darbam viņš palīdzēja Evai (mūsu priekšniecei) mārketinga jautājumos. Tādējādi par dažu stundu darbu dienā iegūstot vēl arī apmaksātu dzīvesvietu šajā tropiskajā salā.

Laika gaitā iepazinām vēl daudzus citus cilvēkus – gan jaunākus, gan vecākus. Un katram, protams, ir savs interesantais stāsts.

Piemēram, pāris no Polijas – arī devās ceļot oktobrī! Un līdzīgi, kā mēs, ceļojuma pirmajā pusē vairākus tūkstošus kilometru nobrauca ar velosipēdiem. Atšķiras tikai valstis – viņi brauca no Slovākijas līdz Turcijai. Mēs – tos vairākus tūkstošus kilometru braucām pa vienu valsti – pa Indiju. Pēc ceļošanas ar velosipēdu poļi turpināja ceļot bez velosipēdiem un apceļoja Indiju, Nepālu, Laosu, Vjetnamu, Taizemi, Malaiziju.

Iepazinām arī pāri no Rumānijas. Ar arī viņiem mums ir daudz kas kopīgs – gan apceļotās valstis, gan arī uzskati. Piemēram, arī viņi uzskata, ka strādāšanai nebūt nav jābūt piesaistītai kādai vienai vietai (ofisam), bet ka to var veikt attālināti, strādājot no dažādām vietām pasaulē. Tieši tāpēc viņi bija ieradušies Malaizijā uz vairākiem mēnešiem, lai pārbaudītu to praksē – dzīvotu Āzijā, bet strādātu Eiropā. Puisis visus šos mēnešus turpināja izstrādāt dažādus dizaina risinājumus saviem klientiem Eiropā. Smējāmies tad, kad apspriedām mūsu valstu tradicionālos ēdienus. Ticiet, vai nē, bet gan viņi, gan mēs google’jām, kādi tad ir populārie ēdieni mūsu valstīs! Jo jau bija piemirsies, kā tad tas ir dzimtenē, kad esi tik ilgi prom.

Manā atmiņā vienmēr paliks ģimene no Krievijas, Novosibirskas. Māte un tēvs zem 40, meita – ap 15. Viņi pirms pāris gadiem vairākus mēnešus ceļoja pa Taizemes salām… ar paštaisītu katamarānu! Tēvs ir inženieris un viņš pats izstrādāja katamarāna dizainu. Katamarāns tika uzbūvēts ar sievas un vecāku palīdzību un notestēts Krievijas ūdeņos. Tad tas tika izjaukts pa daļām, salikts maisos un somās un… ielikts lidmašīnā kā reģistrētā bagāža! Tā katamarāns un krievu ģimenīte veiksmīgi nonāca uz vienas no Taizemes saliņām, kur katamarāns tika salikts kopā un tika uzsākts šis neparastais ceļojums! Savukārt, šogad Žeņa, Ira un Sofija ceļoja veselu pusgadu. Taizemē un Laosā ar velosipēdiem, Malaizijā strādāja vairākos darbos kā brīvprātīgie, arī pie Evas. Kā? 15 gadīgā Sofija ceļo un neiet uz skolu? Viņai ir “mājas apmācība”, un maijā jāatgriežas skolā, lai nokārtotu gala pārbaudes. Tas arī ir iemesls, kāpēc ģimene pameta Langkawi tieši maijā. Lai pēc kāda laika dotos jau nākamajā ceļojumā. Kā paši smejas, Sibīrijā ziemā nav īpaši daudz ko darīt.

Šī nav vienīgā ģimene, kas dodas ceļā ar visiem bērniem. Iepazinām arī ģimeni no Lielbritānijas, kuri apceļojuši daudzas pasaules valstis. Un nevis vienkārši sēdušies autobusā un braukuši, bet gan nedaudz interesantāk. Piemēram, kamēr pārim nebija bērnu, viņi ar Indijā populāro Royal Enfield motociklu apbraukuši pusi Indijas. Tad, vienā brīdī nopirkuši laivu un sākuši ceļot ar to. Interesanti ir tas, ka nopirka jahtu, neko nezinot par tām un nemākot to vadīt. 🙂 Redz, viss ir iespējams, visu var apgūt! Tad abi divi “nobāzējušies” Malaizijā uz dažiem gadiem. Tur viņiem piedzima divi bērni. Tagad nu jau četratā viņi ceļo ar jaunu jahtu. Veco viņi pārdeva, jo diviem bērniem tur bija par maz vietas, lai spēlētos. 🙂

Viens no pēdējiem cilvēkiem, ar ko iepazināmies Langkawi, pirms doties uz Franciju, bija meitene no Amerikas. Jau kopš 16 gadiem Emija nesēž uz vietas. Amerikā viņa ir dzīvojusi vairākos štatos, un tagad viņa apceļo Āziju. Pašlaik viņa ir Japānā, kur strādā bērnu mākslas nomentē.

Advertisements

4 thoughts on “MALAIZIJA: Cilvēki, jūs esat lieliski!

 1. Superigs ieraksts, paldies! Pilnigi izraisija tadus kaa pateiciibas sajuutas vilnjus, ka planeta Zeme ir briniskigaa vieta, kur dzivot! 🙂 Un gribas no tas njemt visu, ko ta var sniegt! Ar apbrinu un milzu pateiciibu!

 2. Sveika.
  Esmu 24 gadus jauns, un liekas, ka no dzīves maz ko esmu redzējis.
  Tādēļ esmu nonācis šeit 😌
  Interese ir loti liela, un kopš par šādu iespēju uzzināju, par to vien tik domāju.
  Vai drīkst jautāt, par starta kapitālu? Tas ir tas, kas mani pagaidām attur.
  Varbut, vari nedaudz vairāk pastāstīt privātā sarakstē e-pastā?
  Liels paldies

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s