Grāmata “Dzimuši, lai skrietu”

Man patīk skriet. Esmu skrējusi, skrienu un skriešu. OK, bija man 11 mēnešu pārtraukums, kamēr ceļojām pa Āziju un Franciju. Bet tagad esmu apņēmusies skriet visur, kur mēs brauksim. Un, izlasot Kristofera Makdugala grāmatu “Dzimuši, lai skrietu”, man gribas skriet aizvien vairāk.

Sākšu ar “grāmatas muguriņu”. Tā mums pastāsta šo:

Kristofers Makdugals (1962), amerikāņu rakstnieks, žurnālists un bijušais kara korespondents Angolā un Ruandā, pasaules slavu ieguvis ar savu grāmatu “Dzimuši, lai skrietu” (2009). Rakstīt grāmatu viņu pamudināja pavisam vienkāršs jautājums: “Kāpēc man sāp kāja un kāpēc es vairs nevaru skriet maratonu?” Vīlies Rietumu medicīnas skaidrojumos un ieteikumos (ir jāpārtrauc skriet!), autors uzzina par Meksikas taraumaru cilts indiāņiem, kuri spēj noskriet sacīkšu zirgu, gepardu un olimpisko maratonistu, turklāt viņu vienīgā acīmredzamā motivācija ir kustību prieks. Dzīvojot gandrīz pilnīgā izolācijā, Meksikas taraumaru cilts indiāņi gadsimtiem ilgi ir praktizējuši tehnikas, kas ļauj noskriet simtiem jūdžu bez apstājas. Pārcilvēciskais talants iet rokrokā ar apbrīnojami labu veselību un garīgu stabilitāti. Pateicoties savādniekam un vientuļniekam, vārdā Baltais Zirgs, kurš jau ilgstoši dzīvojis šai neparastajā ciltī, autors atklāj ne vienu vien taraumaru cilts noslēpumu, un galu galā arī superatlētu sevī. Grāmata “Dzimuši, lai skrietu” ir iedvesmojoša lasāmviela, kas motivē nodarboties ar sportu ikdienā un nostiprina pārliecību, ka mēs visi esam dzimuši, lai skrietu.

Grāmata ir daudz kas vairāk nekā stāsts par izturīgajiem taraumaru cilts indiāņiem, kas skrien daudz un ātri. Par to, kur šie taraumaras dzīvo, ko ēd, kādos apavos skrien, cik ātri skrien. Un tas arī ir kas vairāk nekā tikai stāsts par to, kā autors izārstē sāpošo kāju, lai beidzot varētu noskriet maratonu.

Grāmatā izlasīsi par to, kādi skriešanas apavi ir veselīgāki cilvēka kājai un kā sagatavoties maratonam “no nulles”, kā arī par dažādiem veselīgiem un uzturvielām bagātiem produktiem. Lasot grāmatu, uzzināsi par pavisam trakām un neticamām sacensībām, kuras noskriet tev liktos nereāli, bet ir cilvēki, kuri tādas sacensību trases noskrien vairākas reizes pēc kārtas. Kā viņi iegūst šādu fizisko formu, kas ļauj veikt tik necilvēcīgus attālumus? Grāmatā ir atbilde arī uz šo jautājumu.

Grāmata ir ļoti aizraujoša, viegli lasāma un, izlasot to, es guvu daudz jaunas informācijas. Uzzināju par dažādiem bīstamiem un ne tik bīstamiem ultramaratoniem, kas ļoti bieži ir 3-4 reizes garākiem nekā maratons. Bīstamākajos no tiem apstākļi ir tiešām necilvēcīgi, un šādi skrējieni bez atbilstošas sagatavotības var beigties arī ar nāvi. Uzzināju, ka ir arī atsevišķs ultramaratonu tips – taku ultramaratoni, kas var būt ļoti bīstami. Iedomājies – skējienu pa šauru taku dziļas kraujas malā.

Tā, šeit es apstāšos, lai nepateiktu pārāk daudz. 🙂

Dzimusi lai skrietu

Born-to-run-cover (1)

Advertisements

One thought on “Grāmata “Dzimuši, lai skrietu”

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s