Grāmatas par ceļojumiem #3

Grāmatas, it īpaši ceļojumu grāmatas, ir neatņemama daļa no mūsu dzīves. Tiklīdz, kad pabeidzam lasīt vienu grāmatu, uzsākam nākamo. Pabeidzam to, tad atkal sākam nākamo. Un tā visu laiku. Kāda grāmata tiek lasīta ilgi, mēnesi, dažreiz divus. Bet kāda tiek izlasīta vien vienā vai divos vakaros. Tā kā visu laiku esam ceļā ar salīdzinoši mazām mugursomām, tad “īstas”, papīra grāmatas rokās sanāk turēt salīdzinoši reti. Taču mums līdzi ir Kindle (man) un iPad (Kasparam), kuri neaizņem daudz vietas un kuros var glabāt tūkstošiem grāmatu.

Parasti grāmatas lasu savā Kindle, taču šoreiz pamēģināju kaut ko jaunu – aplikāciju Fabula (agrāk Fastr). Es nopirku abonementu vienam mēnesim, un tas man ļāva veselu mēnesi lasīt daudzas abonēšanai pieejamās grāmatas, tajā skaitā 6 no tām, par kurām šodien stāstīšu. Vairāk par Fabula vari uzzināt Kaspara blogā kasparsmisins.lv.

Dažas no šīm grāmatām ir par īsākiem ceļojumiem – par dažām pavadītām dienām vai nedēļām citās valstīs. Bet tā kā man pašai vārds “ceļošana” vairāk saistās ar ilgtermiņa ceļošanu un pat arī ar dzīvošanu ilgāku laiku kādā valstī, šajā sarakstā iekļāvu arī grāmatas, kurās ir pastāstīts, kā tas ir – pārcelties dzīvot uz citu valsti, uz citu kontinentu, uz vietu, kas tik ļoti atšķiras no dzimtenes.

Jamie Zeppa “Beyond the Sky and the Earth: A Journey into Bhutan”

Beyond the Sky and the Earth: A Journey into Bhutan

Džeimija pabeidz studijas. Vienā dienā viņa starp saviem papīriem ierauga pieteikšanās formu skolotāja darbam tālā un noslēpumainā valstī – Butāna. Viņa nolemj pieteikties. Viņu pieņem, un Džeimija pamet ierasto dzīvi Kanādā un dodas tālumā – uz Butānu, mazo valstiņu Himalajos, par kuru daudzi tik pat kā neko nezin.

Džeimija ir pieradusi pie skaistas un vienkāršas dzīves Kanādā. Viņai ir grūti pierast pie pavisam citas dzīves kārtības, taču viņa nepadodas un pavisam drīz viņa iemīl jaunās mājas.

Pēteris Strubergs “Dienvidamerikas Odiseja” un “Ceļojumu mozaīka”

Dienvidamerikas odiseja un Ceļojumu mozaīka

Grāmatā “Dienvidamerikas odiseja” Pēteris stāsta par savu ceļojumu pa Dienvidamerikas valstīm Argentīnu, Čīli, Bolīviju un Peru. Savukārt grāmatā “Ceļojumu mozaīka” ir aprakstīts Pētera ceļojums pa Venecuēlu un Ķīnu.

Pirmais, kas pievērsa manu uzmanību – visai interesantie un oriģinālie nodaļu nosaukumi. Tie labi raksturo to, par ko tad būs stāsts konkrētā nodaļā. Kā arī nodaļas ir īsas, līdz ar to grāmatas ir ļoti viegli un ātri lasāmas. Grāmatas ir salīdzinoši interesantas, taču dažreiz acis tiecas miegaini vērties ciet, kad ir par daudz to uzskaitījumu “bijām tur, redzējām to, to, to, to un tas ir uzcelts tad un tad”.

Ņemot vērā šo rakstīšanas stilu, varu teikt, ka abas šīs grāmatas var labi noderēt kā ceļvedis. Tāds – kur braucām, cik ilgi, kādā hotelī palikām, ar kādu aģentūru un tūres grupu braucām, kaut kas nedaudz no vēstures.

Pīters Meils “Gads Provansā” (Peter Mayle “A Year in Provence”)

Gads Provansā

Kā dzīvo francūži? Kādi ir francūži? Ko viņi ēd? Un kā ballējas? Kā atšķiras lauku cilvēki no pilsētas cilvēkiem? Lai gan rakstīta pirms pārdesmit gadiem, šī grāmata būs lielisks ieskats franču dzīvē, ko nekādi ceļveži, tūres un ekskursijas pa Franciju tev nepastāstīs. Pīters Meils pastāsta arī par britu un franču atšķirībām. Uzzināsi arī par birokrātiju un “papīru lietām”, kā arī ar citām grūtībām un izaicinājumiem, ko nākas piedzīvot tiem, kas pārceļas dzīvot uz Franciju.

Un ja ne kā praktiskais ceļvedis, tad šī grāmata ir lieliska humora deva pāris vakariem.

Juris Lorencs “Ceļojumu maģija”

Ceļojumu maģija

Ļoti aizraujoša grāmata, kurā autors raksta par vairākām valstīm. Katra nodaļa ir stāsts par vienu valsti vai vietu. Tas pat vēl vairāk padara grāmatu interesantu – visu laiku mainās vietas, stāsti ir dažādīgi, daudz noklausīto sarunu un interesantu dialogu, kurus autors atstāsta. Stāsti no Indijas, Krievijas, Taizemes, Āfrikas. Var uzzināt daudz ko jaunu – gan vienkārši par vietu, valsti, gan arī par vēsturi. Turklāt, autors vēstures lietas izstāsta ļoti aizraujošā veidā.

Treisija Gērvisa – Greivsa “Uz salas” (Tracey Garvis-Graves “On the Island”)

Uz salas

Stāsts par trīsdesmit gadīgo skolotāju Annu, kas vasaras brīvdienās dodas uz Maldīvām, lai tur pasniegtu privātstundas pusaudžu zēnam Tīdžejam. Taču viss nenotiek tā kā plānots! Lidmašīna, ar kuru lido Anna un Tīdžejs, avarē, un abi divi nonāk uz neapdzīvotas salas. Šīs grāmatas pamatā ir romantisks stāsts – Anna ir smuka un Tīdžejs ir jauns, un viņi abi ir salas vienīgie iedzīvotāji… Bet man galvenokārt aizrāva viss pārējais – kā tad abi izdzīvos uz neapdzīvotas tropiskas salas. Ko viņi ēda un dzēra, kā un ar ko mazgājās, ar ko slimoja, kādas briesmas un negadījumi abus sagaidīja un tā tālak.

Paskāls Mersjē “Nakts vilciens uz Lisabonu” (Pascal Mercier “Night Train to Lisbon”)

Nakts vilciens uz Lisabonu

Stāsts ir par latīņu valodas skolotāju Raimundu. Vien nieka pāris dienās viņa dzīve krasi mainās – liktenīgā tikšanās, pārdomas rosinošas Amadeu di Pradu grāmatas atrašana, pārdomas par dzīvi un savas dzīvesvietas pamešana, lai dotos grāmatas autora (Amadeu di Pradu) meklējumos. Kur tad Raimunds dodas? Uz staciju, kur viņš iekāpj nakts vilcienā uz Lisabonu.

Pārējie raksti par ceļojumu grāmatām:

Grāmatas par ceļojumiem

Grāmatas par ceļojumiem #2

 

Advertisements

One thought on “Grāmatas par ceļojumiem #3

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s