Kambodža: Picas, alus, smūtiji, pankūkas un tempļi Sīemrīebā

Iepriekšējā rakstā stāstīju par to, kā nokļūt uz Sīemrīebu, kur meklēt naktsmītni, kādus gardumus ēst un kuras vietas apmeklēt. Lasi – Sīemrīeba un Ankoras arheoloģiskais parks! Savukārt šis raksts būs dienasgrāmatas ieraksts.

14. maijs, 2016

Autobuss atiet no Sorya autubusu pieturas Pnompeņā pl.8:30, un Sīemrīebā iebrauc ap četriem pēcpusdienā. No Sīemrīebas autoostas pa taisno dodamies uz centra pusi ar kājām. Karte rāda, ka jāiet ir aptuveni 3,5 km, tāpēc nepadodamies neviena tuktukista aicinājumam un nekāpjam viņu karietēs.

Ārā ir karsti, somas ir smagas (ap 10 kg) un mūsu muguras ir pilnīgi slapjas jau pēc 20 minūtēm. Vēl pēc 20 minūtēm mani mati ir tikpat slapji kā pēc dušas. Bet esam jau gandrīz galā – līdz iepriekš rezervētajai viesu mājai (Advisor Angkor Villa) ir palikuši vien pārsimts metri. Viens no uz stūra stāvošajiem tuktukistiem iesaucas: “Jūs esat ļoti noguruši! Nāciet! Tikai viens dolārs!”

Viesu māja atrodas apmēram 1 km no pilsētas centra. Tā, Google Maps rāda, ka esam klāt, taču viesu māju nevaram atrast. Apmetam rinķi pa rajonu, bet tāpat neatrodam. Redzot mūsu apjukumu, viens no tuktuku vadītājiem piedāvā aizvest. Atbildam, ka mums nevajag un ka esam jau galā, taču neatrodam savu viesu māju. Viņš zina tādu un parāda, kur jāiet. Tiešām, tur tā ir! Iekšā pagalmā, pašā stūrī, ar pavisam nemanāmu izkārtni.

Advisor Angkor Villa, neskatoties uz lepno nosaukumu, ir pavisam vienkārša, bet tīra viesu māja. Divvietīgais numuriņš ar privātu vannasistabu, ventilatoru, internetu un ar bezmaksas brokastīm, ūdeni un dvieļiem maksā 7$!

Kanāls Sīemrīebas centrā
Kanāls Sīemrīebas centrā

Istabā ir karsti, bet paciešami. Istaba ar gaisa kondicionētāju maksā gandrīz divreiz dārgāk, bet tāpat lēti – 12$. Ja nu paliks neciešami, tad “apgreidosimies”.

Tā kā rītdien gribam doties apskatīt Ankoras arheoloģisko parku, šodien ir jāizlemj, ar kādu transportu tur brauksim. Ankoras teritorija ir patiešām liela – 400 kvadrātkilometri – , un tur ir vismaz tūkstotis lielāku un mazāku tempļu. Vienas dienas laikā var apskatīt tikai dažus no lielākajiem. Pirms ierasties Sīemrīebā domājām, ka varētu braukt ar īrētu motorolleri vai velosipēdu, bet pēc tā, kad uzzinājām, ka gandrīz visas vietas pieprasa atstāt pasi ķīlā, ideja tika atmesta.

Mūsu viesu māja nemaz nepiedāvā motorolleru un velosipēdu īri. Ja piedāvātu, tad tiem mēs vēl varētu uzticēties un pasi varētu atstāt. Toties viņi piedāvā tuktuku pakalpojumus. Dienas tūre maksā sākot no 12 dolāriem (par tuktuku), atkarībā no tūres ilguma un apjoma. Apskatot piedāvājumu, izvēlamies tūri pa 20 dolāriem (protams, kompleksa apmeklējuma biļete nav iekļauta cenā) – brauciens uz pieciem Sīemrīebai tuvākajiem tempļiem un uz viena tālāku (Banteay Srey) – 37 km attālumā no Sīemrīebas. Ja vēlies uzzināt vairāk par Sīemrīebu un Ankoras tempļu apskati, izlasi iepriekšējo rakstu.

Pieejamās Ankoras arheoloģiskā parka tūres un tempļu nosaukumi
Pieejamās Ankoras arheoloģiskā parka tūres un tempļu nosaukumi

Ejam vakariņās, bet pa ceļam ieejam Wat Preah Ang tempļa teritorijā. Tur ir tīrs un sakopts, un ēkas ir skaistas. Mūsu uzmanību piestaista krāsainas statujas – mironis, ar kura iekšām mielojas maitas putni. Tam apkārt sēž izģinduši cilvēki un aiz viņa – vīrietis zirga pajūgā. Interesanti!

Pilsētas centrā ir ļoti daudz ēstuvju, restorānu, kafejnīcu un ielas ēdienu stendu. Kā jau rakstīju iepriekšējā rakstā, Sīemrīeba ir gurmānu paradīze. Te ir tik liela ēdienu daudzveidība – khmeru, indiešu, ķīniešu, itāļu, meksikāņu, japāņu u.c. ēdieni! Diemžēl ēdieni Kambodžā (arī Sīemrīebā) ir padārgi. Pusdienas / vakariņas lētākā ēstuvē izmaksā sākot no 2.5 $, kas ir krietni vairāk nekā mēs esam pieraduši maksāt Āzijā. Ielas ēdieni no parastiem stendiem ir lētāki, bet ne visur un vienmēr.

Nekādus stendus pa ceļam nemanām, taču mūsu uzmanību piestaista itāļu restorāns, kam pašlaik ir akcija: palielas picas pa 5 dolāriem un alkoholiskie kokteiļi pa pusotru. Pasūtam vienu picu uz diviem, un, lai arī tas iziet no mūsu budžeta rāmjiem, divus kokteiļus (mohito un zemeņu margaritu). Pica ir patiešām garšīga un dzērieni arī.

Jau tagad es pamanu, ka alus te ir lētāks nekā ūdens. Ja puslitra ūdens pudele restorānā vai ēstuvē maksā vienu dolāru, tad izlejamais alus – tikai piecdesmit centus!

Bāru iela (Pub Street) Sīemrīebā
Bāru iela (Pub Street) Sīemrīebā

Pēc vakariņām pastaigājamies pa pilsētu. Apskatām tirdziņus, kuros tirgo dažādus niekus un drēbes. Kaspars nopērk sev T-kreklu ar ziloni pa 5$. Uzejam bāru ielu (Pub Street) un ielu ar daudziem stendiem, kuros tirgo smūtijus, pankūkas un dažādus ceptus kukaiņus. Cenas tam visam nav augstas – vidēji no 1 līdz 2 dolāriem. Izdzeram katrs pa smūtijam (1$) un dodamies uz viesu mājas pusi. Kamēr mēs pastaigājāmies, vienubrīd bija nolijis lietutiņš, un gaiss tagad ir svaigāks. Kā arī istabiņā vairs nav karsti.

15. maijs, 2016

Apēdam brokastis (omlete un tēja), kas ir iekļautas numuriņa cenā, un pusdeviņos, sarunātajā laikā, esam gatavi doties uz Ankoras tempļu kompleksu.

Kāds tad vispār ir Kambodžas tuktuks? Mazlitrāžas motocikls ar piekabi ar jumtiņu, kas man nedaudz atgādina karieti. Piekabē parasti ērti var sasēsties 4 cilvēki. Šodien piekabē mēs esam tikai divi vien. Principā, varējām sameklēt vēl 2 cilvēkus, un sanāktu lētāk – katram būtu jāmaksā pa 5$, nevis 10. Bet nu, pēc kara visi gudri!

Sākumā tuktuks mūs aizved uz Ankoras biļešu kasi, kur mēs iegādājamies vienas dienas biļeti. Tā kā ir nesezona, tad rindas nemaz nav lielas. Pie biļetēm tiekam 5 minūšu laikā. Vienas dienas biļete maksā 20 dolārus, un uz tās pat ir mūsu fotogrāfija, ko uztaisa turpat uz vietas!

Braucam tālāk, uz pirmo “pieturu” – vispopulārāko Ankoras arheoloģiskā parka templi Ankorvatu. Tuktuka vadītājs mūs tur izlaiž, un mums ir divas stundas laika tempļa apskatei. 2 stundas liekas nenormāli ilgi, bet tiklīdz, kad ieejam tempļa teritorijā, saprotam, kāpēc. Teritorija ir liela un templis ir ļoti liels. Tur ir daudz ko skatīties!

Re, daži foto no Ankorvata. Daudz es nestāstīšu, jo, manuprāt, aprakstīt šīs vietas unikalitāti un skaistumu nav tik vienkārši.

Skats uz Ankorvatu
Skats uz Ankorvatu
Skats uz Ankorvata vārtiem
Skats uz Ankorvata vārtiem
Viens no daudzajiem Ankorvata sienu rotājumiem
Viens no daudzajiem Ankorvata sienu rotājumiem
Viena no Ankorvata sienām
Viena no Ankorvata sienām
Skats no augšējā stāva
Skats no augšējā stāva

Otra pietura ir Banteay Kdei templis. Tas ir daudz mazāks nekā Ankorvats, bet neskatoties uz to tas tāpat ir iespaidīgs! Uz vairākiem tā vārtiem, augšpusē, akmenī ir izgrebtas sejas.

Banteay Kdei tempļa vārti
Banteay Kdei tempļa vārti. Fotogrāfijā nevar redzēt, bet augšā ir attēlotas sejas.
Citi Banteay Kdei tempļa vārti
Citi Banteay Kdei tempļa vārti. Šajā foto, savukārt, ir redzamas sejas.
Skaistie grebumi Banteay Kdei sienās
Skaistie grebumi Banteay Kdei sienās

Pēc Banteay Kdei apskates braucam uz 37 km attālo Banteay Srei templi, un pusceļā sākas nopietna lietusgāze. Nobraucam nost no ceļa un nostājamies zem kaut kādas nojumes. Pēc kāda laika atnāk vēl daži cilvēki. Izrādās, tas ir veikals, kas ir ticis uz brīdi aizvērts. Mūsu tuktuka vadītājs runājas ar veikala īpašniekiem. Viņi ir laipni, un mūs projām nedzen.

Pēc minūtēm 30 lietus beidzas, un mēs turpinām ceļu. Gaiss ir svaigs, un viss ir slapš.

Banteay Srei ir liels templis, bet, protams, ne tik liels kā Ankorvats. Banteay Srei ir veidots no cita veida akmens, kas liekas drūpošāks. Droši tā vien arī ir, jo daudz kur redz lūgumu nepieskārties tempļa sienām.

Sienas un tempļa ēkas ir sarkanīgā krāsā. Banteay Srei noteikti paliks atmiņā pērtiķcilvēku skulptūru un interesantu sienu rotājumu dēļ.

Apskatot tempļa apkārtni, pa ceļam satiekam sievieti, kas tirgo zaļos mango. Viens maisiņš (apmēram 1 kg) maksā tikai 1 dolāru! Tā kā cena ir tik zema un zaļie mango ir mūsu mīļākie, tad nopērkam.

Netālu no Banteay Srei atrodas izstāžu zāle, kurā publiskai apskatei ir pieejamas Ankoras parka fotogrāfijas tagad un agrāk – laikā, kad tas tika atklāts un pirms tā renovācijas.

Pērtiķcilvēku skulptūras Banteay Srei templī
Pērtiķcilvēku skulptūras Banteay Srei templī
Banteay Srei templis
Banteay Srei templis

Pirms doties tālāk, tuktuka vadītājs pajautā, vai mēs negribam ieturēt pusdienas kādā no blakus esošām ēstuvēm. Bet tā kā mēs negribām, lai viņš mūs gaida, tad braucam vien tālāk.

Nākamo apskatām Ta Prohm, kurā tika uzņemta filma Tomb Raider. Par to, ka tur tā filma tika uzņemta, uzzinu tikai iepriekšējā dienā, kad viesu mājas darbiniece ieminas, ka tūrē ir iekļauta arī “Tomb Raider Temple” apskate. Tātad, tā šo templi sauc liela daļa tūristu.

Ta Prohm ir īpašs drupās augušo koku dēļ. Dažviet koki un cauraugušās drupas ir atbalstītas ar metāla konstrukcijām, lai koku dēļ ēkas nesabruktu.

Ta Prohm templis
Viena no Ta Prohm tempļa ēkām un uz tās augošais koks
Ta Prohm templis un uz tā augošais koks
Tā šis koks izskatās tuvumā
Ta Prohm un tur augošie koki
Liekas, ka drīz jau sagāzīsies!
Ta Prohm un tur augošie koki
Oho!

Braucam uz Angkor Thom un Bayon, un tie būs pēdējie divi šodienas tūrē. Tuvojamies Victory gate, kas ir šauri vārti netālu no Angkor Thom. Tuktukam ir jāpagaida maliņā, kamēr cauri vārtiem uzmanīgi izbrauc liels džips. Braucam tiem cauri un smejamies – kad tie tika būvēti, pasaulē nebija lielu džipu, savādāk tie būtu platāki.

Angkor Thom noteikti paliks atmiņā stāvo kāpņu un augsto pakāpienu dēļ. Savukārt Bajona templis (Bayon), gūst mana mīļākā tempļa statusu. Man patīk neskaitāmās lielās sejas, kas attēlotas milzīgajos akmens bluķos. Ja ieskatās, tad lielākā daļa no sejām ir dažādas. Atšķirības nav lielas, bet tās ir.

Angkor Thom
Angkor Thom
Bajona templis no ārpuses
Bajona templis no ārpuses
Sejas Bajona tempļa ēkās
Sejas Bajona tempļa ēkās
Bajona templis
Vēl viens pulciņš ar sejām

Tātad, secinājums jeb mīļako tempļu top 3:

  • Bajona templis
  • Ankorvats
  • Ta Prohm

Esmu pārliecināta, ka šī nebija vienīgā reize, un uz Kambodžu un Ankoru mēs vēl atgriezīsimies. Tad arī apskatīsimies citus tempļus, piemēram, Ta Som, Pre Rup, Preah Khan un citus.

Dažus no tempļiem mēs arī nofilmējām un, re, kas sanāca! Diemžēl video vietām ir patumšs.

 

Pēc tempļu apskates dodamies uz pilsētas centru ieturēt pusdienas (vai arī vakariņas?). Ēdam to pašu picu un dzeram alu, ja jau tas ir lētāks par ūdeni. Pēc nelielas pastaigas pa pilsētu ieturam arī otras vakariņas – pankūkas ar šokolādi! Pat sirdsapziņa sāk mocīt, ka pēdējās pāris dienās ēdam rietumnieku ēdienu. Ajj…

16. maijs, 2016

Šorīt aptveram, cik labs dīls ir mūsu viesu māja – par 7 dolāriem iegūstam ne tikai numuriņu, bet arī bezmaksas brokastis, kā arī mūsu istabiņa katru dienu tiek uzkopta, tiek atnesti svaigi dvieļi un divas ūdens pudeles!

Šodien ir mierīgā diena, kadpa dienu sadarām visus savus darbiņus un tikai vakarā dodamies ārā. Paēdam, nopērkam biļetes autobusam uz Kepu un nopērkam cirka biļetes.

Kāds cirks? Phare, the Cambodian Circus! Par šo cirku uzzinām no Kaspara bijušās kolēģes Natālijas, kura tagad dzīvo un strādā Kambodžā. Cirka biļete maksā 18 dolārus, bet pēc visa dzirdētā liekas, ka ir tā vērts.

Izrāde sākas septiņos, un turp mēs dodamies kājām, jo tas atrodas netālu no pilsētas centra. Kad jau tuvojamies cirkam, sāk smidzināt lietus. Pie ieejas cirka teritorijā mūs sagaida smaidīgi cirka dalībnieki ar lietussargiem. Viņi steidzas pretī un rūpējas, lai mēs nesamirktu – pavada līdz bilešu kasēm un tad uz tualeti. Pa cirka teritoriju staigā vairāki darbinieki ar lietussargiem, lai visiem pietiktu. Tā kā es jau esmu nedaudz samirkusi, tad aizšmaucu prom no tualetes, nemaz nesagaidot lietussarga nesēju. Kaut kā nēerti arī…

Wat Preah Ang templis Sīemrīebā
Wat Preah Ang templis Sīemrīebā

Phare cirka mākslinieki ir nākuši no nabadzīgām un nelabvēlīgām ģimenēm. Pateicoties cirka skolai, kas arī pieder Phare uzņēmumam, viņi ir izsitušies un strādā labu algotu cirka mākslinieka darbu. Lai arī bērnība jauniešiem ir bijusi ļoti grūta, viņi ir ļoti jautri un enerģiski, un izrādes ir aizraujošas. Protams, netrūkst arī skumju momentu. Izrādēs modernā veidā tiek parādīta Kambodžas vēsture.

Re, pāris video:

Uhh, Sīemrīebā bija forši, bet rīt no rīta dodamies uz Kēbu (Kep) – pilsētiņu pie jūras.

Ja Tev ir kādi jautājumi par Sīemrīebu, droši jautā!

Lielākā daļa fotogrāfiju ir Kaspara roku darbs.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s