Apvienotie Arābu Emirāti: Burj Khalifa, iespaidīgais gaismu un strūklaku šovs un citi labumi

13. novembris, 2016

Pirms uzsākt rakstīšanu, domāju, ka ar vienu rakstu pietiks, lai pastāstītu par pavadītajām 30 stundām Dubaijā. Taču rakstāmā sanāca tik daudz, ka izlēmu stāstāmo sadalīt pa diviem rakstiem. Pirmajā (lasi – Ierašanās Dubaijā) stāstīju par mūsu ierašanos Dubaijā, kā arī padalījos ar šādu tādu praktiskoinformāciju. Savukārt šajā rakstā pastāstīšu par to, ko var paspēt apskatīt Dubaijā vienas dienas laikā.

Tātad, esam nodevuši savas somas glabāšanā. Ir piecas pāri astoņiem. Bagāžu varam glabāt 12 stundas, tas ir, līdz astoņiem vakarā. Un tas maksā 20 dirhamus jeb aptuveni 5 EUR par katru somu. Ja kaut nedaudz nokavēs, tad atkal būs jāmaksā fiksētā maksa – tos pašus 20 dirhamus par katru somu. Nu, kavēt neplānojam, bet sekas jāapzinās.

Dodamies uz tepat esošo metro pieturu, brauksim centra virzienā. Drīz vien pabraucam garām vietai, kur ir ļoti daudz ēstuvju. Lai gan esam izsalkuši, šeit nekāpjam ārā, jo tas ir par tālu no centra. Kaspars ierosina izkāpt vienu pieturu pirms Burj Khalifa un uz turieni tālāk doties kājām. Viņš grib pastaigāties un pafotografēt. Es arī.

Tā arī darām. Ejam, skatāmies un fočējam debesskrāpjus. Īpaši labs kadrs iznāk no metro stacijas – skats uz plato vairāku joslu ceļu un augstceltnēm tā abās pusēs.

Pavisam drīz saprotam to, ka ir forši tā vienkārši staigāt un skatīties apkārt. Vispār, mums patīk skatīties un pētīt celtnes un būves, neatkarīgi no laika, kad tās tika uzbūvētas. Un Dubaijā, kā izskatās, būs ko redzēt.

Vērojam debesskrāpjus. Tāpat kā visur citur, kur mēs esam tos redzējuši, arī te katrs ir savādāks. Bet kopā šie visi dažnedažādie debesskrāpji izskatās ļoti saderīgi. It īpaši no metro pieturas – stikls un betons abās ceļa malās. Pa vidam visiem debesskrāpjiem ir manāms arī Burj Khalifa, kas ir līdz šim augstākā būve visā pasaulē. Tas ir 829.8 metrus augsts! Bet kā izskatās, tas salīdzinoši drīz vairs nebūs augstākais debesskrāpis pasaulē. 2020. gadā Džidā, Saūda Arābijā ir plānots pabeigt Jeddah Tower būvi. Tas būs 1008 m augsts milzenis! Veselu kilometru! Vēl daži simti gadu, un ēkas būs Everesta augstumā!

Burj Khalifa ir glīšs debesskrāpis. Rakstot šo rakstu, nedaudz palasīju par tā uzbūvi un dizainu. Lūk, ko uzzināju: Burj Khalifas dizains ir islāma arhitektūras mūsdienu versija. Ēkas būvinžinieri ir iedvesmojušies no šim reģionam raksurīgās arhitektūras un ņēmuši vērā spirālveida minareta uzbūvi. Šāda veida minarets ir konusveida (platāks apakšā, šaurāks augšā). Burj Khalifas Y-veida stāvu plānojums ir īpaši labi piemērots viesnīcu un dzīvojamo platību vajadzībām. Pateicoties šāda veida plānam, Y veida izvērstās stāva daļas nodrošina ar īpaši skaistiem un neaizsegtiem skatiem, bet uz iekšpusi vērstās stāva daļas “savāc” gaismu. Interesanti fakts – pats Burj Khalifa gals šūpojas, un tā amplitūda ir pusotrs metrs!

Visas metro stacijas Dubaijā no ārpuses izskatās šādi
Visas metro stacijas Dubaijā no ārpuses izskatās šādi

Debesskrāpju vērošanu apvienojam ar ko praktisku. Tajā pašā laikā meklējam, kur varētu uzēst. Izskatās, ka lielākā daļa restorānu mums nav pa kabatai, tāpēc ieejam pirmajā KFC. Taču kā par nelaimi tas ir slēgts. Darbinieki šiverējas, durvis ir vaļā, bet apmeklētāju nav, un viens no darbiniekiem mūs uzrunā, ka ēstuve ir slēgta. Nu, ok, meklēsim ko citu. Drīz vien pa labi ieraugām tirdzniecības centru. Dosimies turp!

Tirdzniecības centrā ir liels pārtikas veikals, kurā ir arī karsto maizīšu un kūku nodaļa. Izvēlamies katrs pa lielai maizei. Kaspars izvēlas apaļu maizi ar dārzeņiem, pupām un sarkanu mērci. “Tā maize atgādina picu!” smejamies. Es savukārt izvēlos lielu maizīti puspicas lielumā ar pildījumu – krēmveidīga mērce un kaut kādi zaļumi. Paņemam kolas pudelīti un balto jogurtu.

Turpat, pie tirdzniecības centra, visu apēdam. Mēs neesam vienīgie, kas tur stāv un ēd. Un vēl pārītis cilvēku pīpē. Tā kā neesam dadzis acī!

Ēdiens ir garšīgs. Liekas, ka manai bulciņai ir krējuma un spinātu pildījums. Garšīgi! Kasparam sava “pica” arī garšo. Un cena mūsu brokastīm / pusdienām ir salīdzinoši neliela. Katra maizīte izmaksāja vienu euro, 500 ml kolas pudelīte – 50 centus, un 500 ml baltais jogurs, kas garšo vairāk kā kefīrs, – 40 centus.

Lai gan esam plānojuši līdz Burj Khalifa iet kājām, beigās tomēr pārdomājam. Nobrauksim to vienu pieturu ar metro! Nobraukt vienu pieturu ar metro nav izdevīgi – no kartēm tiek paņemtas 3 naudiņas – aptuveni 75 centi.

Tā kā mūsu transporta kartīšu (Silver Nol Card) braukšanas kredīts sarūk, tad papildinām tās vēl par 5 naudiņām. Te jāpiebilst, ka garais brauciens uz lidostu izmaksā 6.5 dirhamus. Mums kartēs tagad ir ap 10 dirhamiem. Ja nepietiks, tad vēlāk papildināsim vēl.

Esam nonākuši mums vajadzīgajā pieturā – Burj Khalifa/The Dubai Mall Metro Station. Tirdzniecības centru un metro savieno 820 metrus garš, kondicionēts tunelis.

Debesskrāpju kišmiš, Dubaija
Debesskrāpju kišmiš, Dubaija

Dubai Mall (jebšu Dubaijas Tirdzniecības Centrs) ir daļa no superdārgā, 20 miljardus vērtā, centra kompleksa. Dubai Mall pēc platības ir vislielākais tirdzniecības centrs pasaulē. Taču tas nav pasaules lielākais t/c pēc iznomājamās platības. Tur to pārspēj New South China Mall Ķīnā un 18 citi.

Dubai Mall ir ne tikai veikali, bet arī slidotava, SEGA atrakciju parks, Kidzania parks bērniem un, līdzīgi kā Suria KLCC tirdzniecības centrā, arī akvārijs – Dubai Aquarium and Underwater Zoo. Tirdzniecības centrā ir arī kinoteātris. Bet tas jau ierasta lieta…

Gribu pieminēt, ka vienā citā grandiozā Dubaijas tirdzniecības cenrtā (Mall of the Emirates) atrodas arī iekštelpu slēpošanas un snovošanas trases – Ski Dubai.

Skatoties kartē, var redzēt, ka Dubai Mall atrodas blakus Burj Khalifa. Tā tas arī ir. Bet, lai tiktu uz Burj Khalifu, nemaz nav jāiziet no Dubai Mall. Abi divi pazemes līmenī ir savienoti.

Iekš Dubai Mall atrodas Burj Khalifa skatu laukuma biļešu kases. Tur mums ir jāapmaina mūsu ielūgumi (par tiem lasi iepriekšējā rakstā – Ierašanās Dubaijā) pret biļetēm. Mums ir aptuvena nojausma, kur atrodas šīs kases, bet bez tirdziecības centra kartes neiztikt. To apskatot, esam sapratuši, kur jāiet. Bet paiet laiks, kamēr tur tiekam.

Esam apmainījuši ielūgumus pret biļetēm un pēc salīdzinoši neilga laika tiekam liftā, kas mūs aizvedīs 124. stāvā. Rindas ir pārsteidzoši īsas, un laužu t/c ir maz. Droši vien tāpēc, ka ir salīdzinoši agrs, un visi ir darbā.

Bez 124. stāva publiskai apskatei ir pieejams arī 148. stāvs, kurš atrodas 555 metru augstumā un ir pasaules augstākais skatu laukums. 124. stāvā (452 m), kur braucam mēs, savukārt atrodas pasaules augstākais ārpustelpu skata laukums. Nu ja jau sāku, tad nedaudz paturpināšu un pastāstīšu arī par dažiem citiem (bet ne visiem) rekordiem, ar kuriem ir saistīts šis debesskrāpis. Burj Khalifā atrodas arī pasaules augstākais naktsklubs (144. stāvs), pasaules augstākais restorāns (122. stāvs), kā arī pasaules augstākais lifts, un tas atrodas ēkas pašā augšā.

Skatu laukumu biļešu cenas ir gana sālītas. Biļete uz 124. stāvu maksā sākot no 125 dirhamiem (32 EUR) atkarībā no apmeklējuma laika. Savukārt biļete uz 148. stāva skatu laukumu maksā sākot no 350 dihamiem (90 EUR) atkarībā no apmeklējuma laika. Visas biļešu cenas vari apskatīt Burj Khalifa skatu laukumu mājaslapā.

Tūlīt dosimies uz skatu laukumu! Tiklīdz lifta durvis aiztaisās ciet, lifta apgaismojuma līmenis tiek krietni samazināts. Skaņas un vizuālo efektu dēļ brauciens liek domāt par traukšanos kosmosā.

Pirms doties uz Burj Khalifu, Kaspars bija izteicis domas, cik tad ilgi jābrauc liftā, lai nokļūtu 124. stāvā. Te nu jums atbilde – mazāk par minūti. Burj Khalifa esošo Otis liftu ātrums ir liels – 35 km stundā jeb 10 metri sekundē. Tas esot trešais ātrākais lifts pasaulē. Traucoties augšā ar tādu ātrumu, aizkrīt ausis.

Tā! Tagad laiks fotogrāfiju apskatei!

Burj Khalifas 124. stāvā, Dubaija
Burj Khalifas 124. stāva skatu laukumā.
Skats uz Burj Khalida ēnu no 124.stāva, Dubaija
Skats uz Burj Khalida ēnu no 124.stāva, Dubaija
Skats uz ceļiem no 124.stāva, Dubaija
Skats uz ceļiem no 124.stāva, Dubaija
Tā "migliņa" ir droši vien no tā. ka tepat ir tuksnesis, Dubaija
Tā “migliņa” ir droši vien no tā. ka tepat vien ir tuksnesis / Dubaija
Neliela daļiņa no Dubaijas panorāmas
Neliela daļiņa no Dubaijas panorāmas
Daļiņa no strūklakām (pa labi), Dubaija
Daļiņa no strūklaku sistēmas (pa labi), Dubaija
Burj Khalifa - augstākā būve pasaulē
Burj Khalifa – augstākā būve pasaulē, Dubaija

Pēc pilsētas apkates no 124. stāva dodamies lejā, lai tuvumā aplūkotu arī pašu debesskrāpi. Paspējam arī uz dienas stūklaku šovu!

Dodamies atpakaļ uz tirdzniecības centru, lai nopirktu dažas atklātnītes un meklētu to pašu tuneli, kas ved uz metro pieturu. Kartītes nopērkam, bet ar tuneļa atrašanu neiet tik vienkārši. Esam nonākuši vienā no stāviem, kur ir paklājs un dīvāni! Tur arī piestājam atpūsties uz mirkli. Pēc atpūtas sameklējam tirdzniecības centra interaktīvo karti un ar tās palīdzību atrodam ieeju metro. Abi ar Kasparu smejamies, ka šī vieta ir slazds. Izeju tik vienkārši neatradīsi!

Iekāpjam metro un tēmējam uz Burj Al Arab pusi, taču pusceļā izlemjam par labu Dubai Marina. Ja sanāks, tad aizbrauksim arī līdz Burj Al Arab.

Burj Al Arab ir luksusa pieczvaigžņu viesnīca, kas atrodas uz mazas mākslīgas saliņas. Tā ir ceturtā augstākā viesnīca pasaulē. Daži labi to ir “kronējuši” kā vienīgo 7 zvaigžņu viesnīcu visā plašajā pasaulē, bet oficiāli tā bija un paliek 5 zvaigžņu viesnīca. Der atcerēties, ka oficiāli nav tādas lietas kā 7 zvaigžņu viesnīca! Burj Al Arab pirmajā stāvā atrodas ekstra glauns restorāns, kurā ir izvietots arī milzīgs akvārijs!

Dubai Marina, savukārt, ir rajons Dubaijā, kas atrodas aptuveni 24 km attālumā no Burj Khalifa. Dubai Marina ir populāra vieta atpūtnieku vidū. Tur ir gan pludmle, gan debesskrāpji, gan veikali, gan restorāni. Pludmalē ir pieejamas dažādas atrakcijas, piemēram, izbraukumi ar kamieļiem.

Dubai Marina apskatei neveltam pārāk ilgu laiku. Apmetam nelielu riņķi, apskatām pludmali un metam mieru.

Dodamies atpakaļ Burj Khalifa virzienā. Tā kā ir jau četri, tad izskatās, ka Burj Al Arab apmeklēšanai laika nepietiks. Gribam ieturēt vakariņas un nedaudz pastaigāt pa Dubaijas centru. Un tad, neilgi pirms sešiem, jau būs laiks doties uz gaismas un strūklaku šovu, kas katru dienu bez maksas notiek pie Burj Khalifas.

Dubai Marina rajons, Dubaija
Dubai Marina rajons, Dubaija
Ēkas Dubai Marina rajonā, Dubaija
Ēkas Dubai Marina rajonā, Dubaija
Dubai Marina pludmale
Tā Kaspars fočē kamieļus Dubai Marina pludmale, hehe. P.S. Meitene bildē neesmu es.

Lai vairs netērētu jūsu laiku, uzreiz ķeršos pie gaismas un strūklaku šova. Tas tiešām ir grandiozs, un to iesaku apmeklēt ikvienam, kas apmeklē Dubaiju! Pirms ierasties uz šovu, internetos nekādus video un bildītes neskatījāmies. Zinājām tikai to, ka visi šo šovu ļoti slavē.

Skatoties šovu, saprotam, kāpēc. Gaismas šova laikā skan mūzika, un VISS Burj Khalifa tiek izgaismots dažādos krāsu toņos, uz tā tiek izgaismoti visdažādākie ornamenti un zīmējumi. Zīmējumi un krāsas visu laiku mainās, un to mainīšanās ātrums un temps ir pieskaņots mūzikai.

Tas viss notiek ar LED gaismiņu palīdzību, kas ir iebūvētas milzīgajā debesskrāpī, veidojot to par lielāko LED displeju pasaulē! Vai nav vareni?

Arī strūklaku šovs ir iespaidīgs. Tā laikā fonā skan mūzika, un strūklakas “dejo” mūzikas ritmā, veidojot arī dažādas kustības un rakstus. Ir aizraujoši vērot, kā strūklakas šaujas ar lielu blīkšķi un patiešām lielā augstumā. Dubaijas strūklaku šovs ir savādāks nekā strūklaku šovs pie Petronas torņiem Kualalumpurā, Malaizijā. Dubaijas strūklakas nav apgaismotas ar krāsainām gaismiņām (vismaz mēs neredzējām), bet tās šaujas krietni augstāk – līdz pat 150 metru augstumam (aptuveni 40 stāvu ēkas augstumā)!

Mēs esam nofilmējuši abus šos šovus, bet pagaidām man nav iespējas šos video ielādēt, jo intermets ir ierobežots un lēns. Tāpēc pagaidām ievietošu citu filmētus video. Un tiklīdz tiksim pie normāla interneta, šos video aizvietošu ar mūsējiem.

Pēc šova fiksi laižam prom no tirdzniecības centra un ļaužu masām tajā. Ja 10-11 no rīta tirdzniecības centrs bija pustukšs, tad tagad tajā veidojas nenormāli cilvēku sastrēgumi.

Kad uzskaita visas vietas, ko esam apskatījuši, saprotu, ka neko daudz tā arī nespējām apskatīties. Bet nu nekas, nākamreiz! Dubaijā noteikti iegriezīsimies vēl un tad noteikti vēlēsimies apmeklēt vismaz kādu no tradicionālajiem tirgiem (piemēram, spice souk jeb garšvielu tirdziņu) un apskatīties kādu no lielākajām mošejām. Kā arī aizčāpot līdz “vienīgajai 7 zvaigžņu viesnīcai pasaulē” Burj Al Arab, ko šoreiz redzējām tikai no krietna attāluma.

Lidostā ierodamies pirms astoņiem un savācam mūsu bagāžu no glabātuves. Vēl dažas stundas un tad varam doties uz nākamo lidmašīnu – uz Guanžou.

Dažas no fotogrāfijām ir Kaspara roku darbs.

Burj Khalifa gaismas šova laikā, Dubaija
Burj Khalifa gaismas šova laikā, Dubaija
Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s